Inauguracja Roku Szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku PDF Drukuj Email
poniedziałek, 03 września 2018 19:56


W tym roku hasłem przewodnim inauguracji stały się słowa Johna Fitzgeralda Kennedy’ego: „Nie pytajmy, co może dla nas zrobić ojczyzna. Pytajmy, co my możemy dla niej uczynić.” Pięknie wpisują się w ceremoniał uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego, w którym uczestniczyliśmy, nawiązują również do 100-lecia rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Skończyły się już wakacje i nadszedł czas kolejnej edukacyjnej przygody.

3 września 2018 roku w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2018/2019. O godzinie 9.00 uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach, a następnie wszyscy udali się do sali gimnastycznej na część oficjalną. Prowadzący uroczystość - pan Wojciech Jegliński wraz z uczennicami klasy IIIa – Joanną Jankowską i Emilią Antonowicz powitali zgromadzonych. Następnie wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano Hymn Państwowy oraz Hymn Szkoły. Po tej części Pani Dyrektor Barbara Taraszkiewicz serdecznie przywitała przybyłych gości, rodziców, uczniów (w szczególności: przedszkolaków, nowych uczniów klas pierwszych, czwartych i siódmych), nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. W dalszej kolejności w swoim wystąpieniu Pani Dyrektor podziękowała Panu Burmistrzowi Olecka - Wacławowi Olszewskiemu za wsparcie finansowe udzielone na realizację zdań inwestycyjnych w szkole. Pani Barbara Taraszkiewicz podkreśliła również, iż to szczególnie uroczysta i historyczna inauguracja, ponieważ czeka nas już drugi rok nauki i pracy w zreformowanej szkole. Przede wszystkim jednak jest to rok obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. „Od 100 lat mamy Polskę na mapie świata, mamy obowiązki wobec naszej ojczyzny. Powinniśmy identyfikować się z ojczyzną, mieć świadomość, iż naszym obowiązkiem jest Być dobrym patriotą, znać historię kraju, przede wszystkim służyć ojczyźnie. By być patriotą trzeba dawać z siebie wszystko, właśnie poprzez naukę, czynne uczestnictwo w życiu szkoły, lokalnym środowisku, w życiu kraju.” Wygłaszając te słowa, w tym kontekście Pani Dyrektor nawiązała do dziejów naszej szkoły i wpisujących się w nią ważnych wydarzeń historycznych. Kończąc swoje wystąpienie, Pani Barbara Taraszkiewicz przywołała również postać wielkiego Polaka: „ Idąc śladami naszego patrona – Mikołaja Kopernika, kultywując szlachetne idee naszej szkoły, szkoły z długą tradycją, drodzy Uczniowie rozwijajcie swoje pasje, zainteresowania, bierzcie aktywny udział w życiu społecznym, kształtujcie odwagę, wytrwałość i jakość.” Głos zabrał także pan Mariusz Miłun Zastępca Burmistrza Olecka, który skierował wiele ciepłych słów do społeczności szkolnej, życząc wszystkim udanego roku szkolnego. Podczas inauguracji uczczono również pamięć poległych w walce o wolność Ojczyzny podczas II wojny światowej. W tym roku przypada 79. rocznica jej wybuchu. Oddano także hołd majorowi Bolesławowi Deszertowi, jednej z ofiar katyńskich. Kolejną częścią uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych na flagę Polski, podczas którego stali się oni pełnoprawnymi członkami społeczności naszej szkoły. Ceremonię tę poprowadziła Pani Dyrektor Barbara Taraszkiewicz. Drugim równie ważnym momentem dla pierwszoklasistów było pasowanie na ucznia Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Na zakończenie tej podniosłej chwili Pani Barbara Taraszkiewicz wraz z Panem Mariuszem Miłunem – Zastepcą Burmistrza Olecka oraz wychowawczyniami – Panią Iwoną Truchan i Panią Eligią Tokajuk wręczyli dzieciom pamiątkowe dyplomy i upominki. Następnie zabrała głos Julia Sinderewicz - przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego: „Życzę wszystkim uczniom, aby szkoła była dla Was miejscem rozwoju na wielu płaszczyznach, miejscem, w którym nawiążecie trwałe przyjaźnie i do którego zawsze z chęcią będziecie wracać. Niech nowy rok szkolny obfituje w twórcze wyzwania, inspirujące doświadczenia i sukcesy”.

Kolejnym ważnym punktem uroczystości było pożegnanie wieloletniego pracownika szkoły – pani Teresy Zarzeckiej, która udała się na zasłużoną emeryturę. Pani Dyrektor Barbara Taraszkiewicz wraz z panem Wicedyrektorem Janem Najechalskim w imieniu całej społeczności szkolnej dziękowali Pani Teresce za zaangażowanie w wykonywaną pracę i wielkie serce. Następnie uczniowie klasy Ib pod opieką pani Eligii Tokajuk zaprezentowali krótki program artystyczny.

Ta niezwykła inauguracja to wynik pracy zespołowej członków społeczności szkolnej. Koordynatorem uroczystości i autorem scenariusza była Pani Bogna Anna Makola, chór szkolny przygotowała Pani Katarzyna Kozłowska, za część artystyczną i prezentację multimedialną odpowiedzialna była Pani Eligia Tokajuk, Pan Tomasz Borowski natomiast zadbał o logistykę.

„Nie pytajmy, co może dla nas zrobić ojczyzna. Pytajmy, co my możemy dla niej uczynić.” Te słowa wielkiego polityka amerykańskiego - prezydenta Johna Fitzgeralda Kennedy’ego, tak aktualne współcześnie, niech pozostaną w naszej pamięci na dłużej, niech uświadamiają młodemu pokoleniu, jak należy okazywać miłość Ojczyźnie, niech tłumaczą, na czym polega współczesny patriotyzm. Zapamiętajmy je…    

W rozpoczynającym się nowym roku szkolnym życzymy Wam, drodzy Uczniowie, Rodzice powodzenia i wielu radosnych chwil.

Renata Kołdys

Zmieniony: czwartek, 27 września 2018 22:59