XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru PDF Drukuj Email
piątek, 14 września 2018 20:18

7 września delegacja ze sztandarem z naszej szkoły, w składzie Wiktoria Daniłowicz z 3c, Natalia Piotrowska z 3d i Dominik Zawistowski z 3d wraz z opiekunem p. Tomaszem Borowskim wybrała się do Białegostoku na XVIII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru. Jest to cykliczna impreza, w której od wielu lat biorą udział delegacje ze wszystkich szkół gminy i powiatu oleckiego w tym nasza szkoła.

W Ełku dołączył do nas dr Alfons Bobowik – prezes Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku. Podczas podróży w obie strony wysłuchaliśmy i to jest ważne w pełnym skupieniu i powadze, opowieści nie tylko o sybirackiej tragedii Polaków z dzisiejszych terenów Podlasia i Augustowszczyzny, ale także byłych Polskich Kresów Wschodnich, skąd zostało najwięcej wywiezionych w latach 1940-1941 Polaków z patriotycznych polskich rodzin na Syberię.

Po przyjeździe do Białegostoku udaliśmy się pod Pomnik Katyński w Parku Zwierzynieckim w centrum miasta, gdzie wysłuchaliśmy wystąpień przedstawicieli władz rządowych i samorządowych z Białegostoku, Warszawy, a także wielu delegacji z innych krajów. Następnie wszyscy udaliśmy się w pochodzie Sybiraków do Kościoła pod wezwaniem. Świętego Ducha przy ul. Sybiraków i pod Pomnik Grobu Nieznanego Sybiraka w Białymstoku. Uczestniczyliśmy tam we mszy świętej celebrowanej przez biskupa Diecezji Białostockiej z udziałem Sybiraków, władz samorządowych, chóru z Mińska, młodzieżowej orkiestry dętej z Białegostoku.

Po mszy uroczystość przeniosła się pod pomnik przy kościele. Po odśpiewaniu Hymnu Sybiraków nastąpiły przemówienia władz i delegacji. Sybirakom i działaczom wręczono odznaczenia państwowe i sybirackie.

Dla chętnych jak co roku czekała żołnierska grochówka i okazja aby zwiedzić Muzeum Sybiraków w podziemiach kościoła.

Po tych wydarzeniach udaliśmy się do autobusu i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Olecka, wysłuchując ciekawych opowieści z kart historii dr Alfonsa Bobowika.

Opiekun – Tomasz Borowski

Zmieniony: czwartek, 27 września 2018 23:03