Francuskie wakacje PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 24 września 2018 00:12

W dniach 06.08.-26.08.2018 r. uczennice oddziału gimnazjalnego 3A – Roksana Piwek i Martyna Gorlewska – przebywały we Francji  w ramach międzynarodowej wymiany młodzieży Erasmus+ zorganizowanej przez francuskie stowarzyszenie „Kreiz Breizh Villages d'Europe”. Partnerem wymiany ze strony polskiej było Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie. Temat projektu „Metalocaux – Villages in transformation” dotyczył zagadnienia rewitalizacji centrum wsi i miasteczek, które coraz częściej wyludniają się oraz zaangażowania mieszkańców w zagospodarowanie opuszczonych miejsc. W projekcie uczestniczyło 25 młodych ludzi w wieku 15-17 lat z Francji, Niemiec, Serbii, Polski i Belgii. Zadaniem młodzieży było rozważenie zachodzącego zjawiska wyludnienia oraz zebranie opinii mieszkańców. Codzienne prace wykonywane były w międzynarodowych grupach: warsztaty teatralne, radiowe oraz sztuki plastycznej. Zapewniono nam liczne wyjazdy oraz zajęcia integrujące grupę. Zadaniem grupy teatralnej było wystawianie spektakli przed miejscową publicznością. Grupa radiowa nagrywała liczne audycje, dźwięki z otoczenia oraz soundtracki do przedstawień grupy teatralnej. Z kolei grupa artystyczna projektowała witryny sklepowe na terenie miasteczka. W trakcie projektu miały miejsce ciekawe debaty, które umożliwiały poznanie opinii innych uczestników projektu na różnorodne tematy.

Wymiana bardzo nam się podobała i z pewnością chciałybyśmy, aby  tego typu wyjazd zdażył się jeszcze raz. Mimo początkowej bariery językowej i trudnego do zrozumienia akcentu, mówienie w języku obcym było świetnym doświadczeniem. Miałyśmy okazję poznać kulturę innych, europejskich krajów.

Pobyt we Francji nauczył nas otwartości na świat i innych ludzi, odwagi, samodzielności, pracy w grupie, ale przede wszystkim zachęcił nas do nauki języków obcych.  Jednakże najlepszym co nas tam spotkało byli ludzie. Mimo odmiennych kultur, różnicy zdań czy koloru skóry, zawarliśmy liczne przyjaźnie, mamy nadzieję na całe życie.

Nasze francuskie wakacje były możliwe dzięki zaangażowaniu i wsparciu pana Wojciecha Jeglińskiego, nauczyciela języka francuskiego i geografii.

Martyna Gorlewska, Roksana Piwek 3 A