Wieczornica „ Z myślą o Niepodległej” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 19 października 2018 20:50

W październikowe popołudnie w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uczniowie pod kierunkiem nauczyciela bibliotekarza Doroty Włodarskiej i członkowie koła „Rozwijamy horyzonty” przygotowali wieczornicę.

            W 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę chcieliśmy pokazać mazurską historię niepodległości. Tę historię przedstawiliśmy poprzez biografię i twórczość zwykłego - niezwykłego człowieka Michała Kajki.

Michał Kajka nie był Niemcem ani Polakiem, był Mazurem – człowiekiem pogranicza. Modlił się po polsku, ale mówił i czytał także po niemiecku. Zachwycał się pięknem mazurskiej przyrody, chwalił swoje rodzinne strony, martwił się zanikaniem języka polskiego w jego małej ojczyźnie.

O polskości Kajki zadecydowały: gwara mazurska, ewangelickie księgi religijne drukowane staropolszczyzną oraz czasopisma, gazety i kalendarze drukowane dla Mazurów po Polsku gotycką czcionką. Dowodem na troskę o zachowanie tradycji, zwyczajów i języka polskiego może być fragment wiersza „Polska mowa nie ustaje”:

„(...) Nasze wioski,pola, lasy

Świadczyć będą długie czasy,

Iż nasi mili przodkowie

Nazwali je w polskiej mowie.

Choć Niemiec podług swej rady

Zaciera polskości ślady,

Póki lud mazurski słynie,

Polska mowa nie zaginie.”

                                                                                              

                                                 Rzecznik prasowy koła „Rozwijamy horyzonty”

                                                                                   Emilia Antonowicz