Spotkanie z kulturą Słowian PDF Drukuj Email
poniedziałek, 12 listopada 2018 22:19

We wtorek 6 listopada br. klasy czwarte miały okazję obejrzeć spektakl pt. „Mitologia i legendy Słowian”. Przedstawienie, które odbyło się w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Garbate”, zostało zrealizowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.

Widzów przeniesiono w czasy pradawnych słowiańskich bóstw – władającego niebem Peruna, pana Święta Plonów i dobrobytu - Świętowita, bóstwa Słońca i ognia - Swaroga oraz władczyni Bałtyki – bogini Juraty. W magicznym świecie Słowian rzeczywistość bóstw i ludzi przeplata się ze sobą i przekazuje ponadczasowe prawdy o znaczeniu pracy i uczciwości, której uosobieniem stał się Piast Kołodziej. Natomiast inne postaci spektaklu – Popiel i jego zła żona Brunhilda okazali się przykładem antybohaterów, których egoizm i okrucieństwo krzywdzi poddanych,   ale ostatecznie prowadzi do zguby samych rządzących.

Przedstawienie „Mitologia i legendy Słowian” przypomniało nam naszą wiedzę o przodkach, o naszej przeszłości i o kulturze sprzed czasów chrześcijańskich, a także poruszyło i zainteresowało uczniów, którzy z zapartym tchem śledzili losy bohaterów i poznawali dawne tradycje.

                                                                                                          Justyna Jeżewska