„Władza najlepiej sprawdza charakter człowieka” Arystoteles PDF Drukuj Email
poniedziałek, 12 listopada 2018 22:22

Któż z nas nie poznał losów Balladyny, bohaterki dramatu Juliusza Słowackiego i nie analizował jej postępowania? Każdy też z pewnością rozumiał,   że losy starszej córki Wdowy przekazują nieprzemijającą prawdę o ludzkich dążeniach, słabościach oraz sile i magii władzy, której pragnie wielu.

O tym, że „Balladyna” to dzieło ponadczasowe mogli przekonać się także uczniowie klasy siódmej oraz klas gimnazjalnych 3a i 3b, którzy 7 listopada br. w Regionalnym Ośrodku Kultury „Mazury Grabate” obejrzeli przedstawienie zrealizowane przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia.

Refleksję widzów wzbudziła postawa i decyzje Balladyny oraz patriotyczne dążenia Kirkora i mądrość Pustelnika. Moment grozy przeżyli podczas scen

z udziałem Goplany, która mocą swych czarów przemieniła niepokornego Grabca najpierw w wierzbę, a potem w króla. Nie zabrakło też komizmu za sprawą Grabca, który mimo swego prostodusznego usposobienia zdobył miłość królowej Gopła.

                                                                                               Justyna Jeżewska