„LOL” PDF Drukuj Email
piątek, 16 listopada 2018 22:04

14 listopada mieliśmy możliwość obejrzenia spektaklu pt. „LOL”. Było to kolejne z przedstawień podejmujące trudny temat związany z życiem współczesnej młodzieży. Tym razem problemem poruszonym przez twórców spektaklu była przemoc, która może przybierać różne formy.

Nie zawsze musi być to przemoc fizyczna – ośmieszanie, zawstydzanie, poniżanie, zastraszanie to również przemoc i przeciw takim jej formom protestował spektakl teatru FORM.ART.

Znęcanie się słowne i przemoc psychiczna są równie groźne jak bicie. To mniej widoczne niż siniaki, ale efekt może utrzymać się przez całe życie człowieka i zniszczyć mu przyszłość.

Tytuł przedstawienia nawiązuje do popularnego wśród młodzieży zwrotu, będącego określeniem kogoś śmiesznego, jest synonimem słowa „kretyn”. Śmiech z kogoś może łatwo przerodzić się w szydzenie i pogardę, co jest jedną z najbardziej okrutnych form przemocy.

Przedstawienie jest również przestrogą dla młodzieży – pokazuje skutki nieprzewidzianych decyzji i czynów, w tym przypadku pobicia, a dorosłym uświadamia, że czasem błahe według nich słowa mogą bardziej ranić niż uderzenia.

Spektakl stworzony przez czworo aktorów (Małgorzatę Choroszewską, Anitę Tomczyk, Dawida Orendarza oraz Artura Żebrowskiego) wzbogaciły prezentacje multimedialne i muzyka.

Młodzież z uwagą obejrzała przedstawienie. Refleksją, którą dzielili się widzowie, była myśl, jak łatwo czasem odwracają się role – ofiara staje się agresorem i odwrotnie oraz że należy szukać pomocy zanim przemoc stanie się potworną codziennością. Nie możemy być ślepi i głusi. Brak reakcji może kogoś kosztować życie.

Katarzyna Werstak