Tak jak Kopernik chcemy zmieniać świat! PDF Drukuj Email
niedziela, 24 lutego 2019 01:00

Takie hasło przyświecało tegorocznemu Święty Szkoły. Prze dwa dni przypominaliśmy to, co w naszej tradycji najważniejsze: sylwetkę Władysława Żurowskiego i aspiracje uczniów i nauczycieli, którym patronuje Mikołaj Kopernik. Poza tymi dwoma świątecznymi dniami w szkole odbył się szereg imprez towarzyszących, m.in. Turniej Wiedzy O Koperniku, który wygrała klasa III c.

Świąteczne spotkanie rozpoczął występ Marysi Osochockiej-Karolak, która zaśpiewała piosenkę „Drzwi do kariery”.
Dyrektor szkoły Barbara Taraszkiewicz powitała uczniów i gości, wśród których byli dyrektor ełckiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Olsztynie Dariusz Jurczykowski, zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Olecku Wioletta Żukowska, przewodnicząca Rady Rodziców Barbara Szejnoga, dyrektor ROK Radosław Skrodzki, prezes OSM w Olecku Jerzy Skorupski i nadleśniczy Nadleśnictwa w Olecku Zbigniew Poniatowski, witała
W rolę Mikołaja Koprnika wcielił się Piotr Kaszuba, a prowadzącymi spotkanie byli Joanna Jankowska i Mateusz Kondracki.

Podczas uroczystości honorowy tytuł „Przyjaciela Dwójki” otrzymali była prezes Związku Sybiraków Janina Maciukiewicz oraz lokalny przedsiębiorca Arnold Hościłło.
Uczniowie odebrali listy gratulacyjne i pamiątki za wysokie wyniki w nauce, 100% frekwencji oraz osiągnięcia sportowe. Stypendium motywacyjne za wyniki w nauce (minimum średnia ocen 5,4 i bardzo dobre zachowanie) w I półroczu roku szkolnego 2018/2019 otrzymała Irmina Dębowska z kl. III c gimnazjum.
Spotkanie zakończył występ uczniów klasy II a w przedstawieniu „Kopernik i gwiazdy”.

Jeden z polskich poetów, Leopold Staff, w wierszu „Wieczór” tak powiedział o człowieku i jego duszy:

Leżę na łodzi
W wieczornej ciszy.
Gwiazdy nade mną,
Gwiazdy pode mną
I gwiazdy we mnie.

Ta myśl Immanuela Kanta jest do dziś żywą refleksją na temat naszego życia: człowiek jest istotą twórczą i przed nią tysiące możliwości. Co zrobimy z naszą wolnością? To zależy tylko od nas. „Możemy zmieniać świat!” Ta myśl towarzyszy nam nie tylko w dniu święta naszej Szkoły, ale na co dzień.

Katarzyna Werstak

 

Zmieniony: poniedziałek, 11 marca 2019 23:23