Rocznice majowe PDF Drukuj Email
środa, 01 maja 2019 09:42

Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.

Aby uczcić tak ważne dla nas majowe wydarzenia, jak co roku uczestniczyliśmy w patriotycznym apelu. Uroczystość rozpoczęła się wniesieniem sztandaru szkoły oraz odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” i hymnu szkoły. Następnie głos zabrał Pan Jan Najechalski - Wicedyrektor szkoły.

Pan Dyrektor w swoim przemówieniu przybliżył historyczne tło świąt majowych. 1 maja - Międzynarodowe Święto Pracy lub inaczej Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy , to święto obchodzone dla upamiętnienia i uznania osiągnięć ludzi pracujących. 2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci. Kolory flagi towarzyszą nierozerwalnie dziejom historycznym naszego narodu, a są nimi czerwień – symbolizująca przelaną krew w walce w obronie ojczyzny oraz biel – symbolizująca wartości duchowe, czystość i niepokalanie. Te przyjęte przez sejm barwy rozpowszechniły się bardzo szybko i towarzyszą Polakom we wszystkich ważnych wydarzeniach. Dzień Flagi jest jednym z najmłodszych świąt państwowych, dlatego tym bardziej powinno się go propagować i jak najwięcej o nim mówić, przecież w każdym z nas bije biało-czerwone serce. „Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę, lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkim formę rządów, pryncypia prawdy i historię narodu, który ją używa” za Henrym Wardem Beecherem, powtórzył i zakończył swoje przemówienie Pan Dyrektor. W krótkim komunikacie przedstawił harmonogram obchodów świąt majowych w naszym mieście. Życzył wszystkim zebranym przeżywania w miłej atmosferze chwil patriotycznych związanych ze świętami majowymi.

Tym razem zamiast części artystycznej nauczyciele historii zorganizowali „Konkurs wiedzy o Konstytucji”. Wyłoniono zwycięzców: III miejsce zdobyły: Brygida Góralczyk klasa 3 a, Joanna Jankowska klasa 3 a, Kinga Gutowska klasa 3 a; II miejsce Michał Rytwiński klasa 3 d, Maria Magdalena Pieczur klasa 3 b, Oliwia Wądołowska 3 c, Nikola Dąbrowska 3 c, I miejsce Konrad Cieślukowski 3 e, Irmina Dębowska 3c. Zwycięzcy zostali nagrodzeni oceną celującą z historii, otrzymali pamiątkowe dyplomy i ilustrowaną kronikę historii Polski w formie komiksu, wydaną z okazji 100. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zwycięzcom gratulujemy!

Po odśpiewaniu przez chór szkolny pieśni patriotycznej „ Majowa jutrzenko”, wysłuchaliśmy prelekcji Pana dr. Marka Góryńskiego na temat konstytucji majowej. 3. maja 2019 roku mija 228 rocznica uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą spisaną w nowożytnej Europie, drugą na świecie po amerykańskiej. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji Sejm Wielki (1788-1792) uznał 3. maja za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku ponownie jest świętem państwowym w Polsce. Ciekawy przekaz prelekcji wzbogacił naszą wiedzę o tym historycznym wydarzeniu.

„Ziemio ojczysta, ziemio jasna, nie będę powalonym drzewem. Codziennie mocnej w ciebie wrastam radością, smutkiem, dumą, gniewem”. (Wisława Szymborska „ Gawęda o miłości ziemi ojczystej”).

Dzisiejszą uroczystość przygotowali pani Anna Kaczor, pan Marek Góryński, pani Katarzyna Kozłowska, o nagłośnienie zadbał pan Tomasz Borowski.

                                                                                                                                 Bogna Anna Makola