XIX Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru PDF Drukuj Email
sobota, 07 września 2019 18:57

6 września 2019r. delegacja ze sztandarem naszej szkoły, w składzie Magda Kumkowska-Leonarczyk z 8a, Maja Jeżewska z 8a, Kacper Krankowski z 8a, Wiktoria Sienica z 6a, Magdalena Zawadzka z 6a i Igor Szejnoga z 6c wraz z opiekunem p. Tomaszem Borowskim wybrała się do Białegostoku na XIX Międzynarodowy Marsz  Pamięci Zesłańców Sybiru. Jest to cykliczna impreza, w której od wielu lat biorą udział delegacje ze wszystkich szkół gminy i powiatu oleckiego w tym nasza szkoła.

W Ełku dołączył do nas dr Alfons Bobowik – prezes Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku. Podczas podróży w obie strony wysłuchaliśmy i to jest ważne w pełnym skupieniu i powadze, opowieści nie tylko o sybirackiej tragedii Polaków z dzisiejszych terenów Podlasia i Augustowszczyzny, ale także byłych Polskich Kresów Wschodnich, skąd zostało najwięcej wywiezionych w latach 1940-1941 Polaków z patriotycznych polskich rodzin na Syberię.

Po przyjeździe do Białegostoku udaliśmy się pod Pomnik Katyński w Parku Zwierzynieckim w centrum miasta, gdzie wysłuchaliśmy wystąpień przedstawicieli władz rządowych i samorządowych z Białegostoku, Warszawy, a także wielu delegacji z innych krajów. Następnie wszyscy udaliśmy się w pochodzie Sybiraków do Kościoła pod wezwaniem Świętego Ducha przy ul. Sybiraków i pod Pomnik Grobu Nieznanego Sybiraka w Białymstoku. Uczestniczyliśmy tam we mszy świętej celebrowanej przez arcybiskupa Edwarda Ozorowskiego z udziałem Sybiraków, władz państwowych i samorządowych, chóru, młodzieżowej orkiestry dętej z Białegostoku.

Po mszy uroczystości przeniosły się pod pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka przy kościele, które zakończył apel pamięci i salwa honorowa. W tym miejscu zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

Dla chętnych jak co roku czekała żołnierska grochówka i okazja aby zwiedzić Muzeum Sybiraków w podziemiach kościoła.

Po tych wydarzeniach udaliśmy się, trochę zmęczeni, ale pełni wrażeń, do autobusu i wyruszyliśmy w drogę powrotną do Olecka.

Warto dodać, że oba składy pocztu wypełniły swoją służbę bez zastrzeżeń i z pełną powagą sytuacji!

 
Opiekun – Tomasz Borowski

Zmieniony: niedziela, 08 września 2019 21:31