Pożegnanie lata i powitanie jesieni w Suwalskim Parku Krajobrazowym PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 25 września 2019 22:33

Tegoroczny przełom lata i jesieni stał się doskonałą okazją do poznania Suwalskiego Parku Krajobrazowego. Kontynuując efektywną współpracę naszej szkoły ze Szkołą Podstawową w Judzikach i Szkołą Podstawową w Gąskach oraz Stowarzyszeniem „Nasze Pasje” w Olecku w sobotę 21 września 2019r. odbył się wspólny wyjazd do Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Uczniowie zaobserwowali i poznali w nim elementy rzeźby krajobrazu polodowcowego – doliny, jeziora, moreny, rynny subglacjalne, sandry, ozy, kemy i głazy narzutowe. Weszli na Cisową Górę, dotarli do źródeł rzeki Szeszupy, zwiedzali rezerwaty przyrody – głazowiska, przeszli 3,5 km ścieżką dydaktyczną – Dolina Czarnej Hańczy z miejscowości Malesowizna-Turtul do Bachanowa. Poznali środowisko przyrodnicze jeziora Hańcza – najgłębszego w Polsce oraz walory geograficzne, społeczne i kulturowe parku. Wyprawa do Suwalskiego Parku Krajobrazowego była niecodzienną, bardzo ciekawą oraz atrakcyjną lekcją historii i geografii. Zakończyła się ogniskiem integracyjnym w Judzikach i wręczeniem uczniom dyplomów uczestnictwa w zajęciach terenowych.

Uczestnicy wyprawy z naszej szkoły: Maja Jeżewska, Kaja Zackiewicz, Martyna Sienica, Julia Bogdan, Katarzyna  Jurczyk, Weronika Masalska, Karina Laskowska, Martyna Dwojakowska, Gabriela Jasińska, Mikołaj Skoczeń, Adam Łempio.

Organizacja wyjazdu i opieka nad uczniami: Andrzej Malinowski, Agnieszka Łaskowska, Małgorzata Skrocka, Wojciech Tatarczuk, Wojciech Jegliński, Marzena Kamińska-Kopiczko i Cezary Lasota.

*Suwalski Park Krajobrazowy powstał w 1976 r. i obejmuje powierzchnię 6338 ha. Cały obszar znajduje się w dorzeczu Niemna, do którego doprowadzają wody dwie rzeki: Czarna Hańcza i Szeszupa.

Wojciech Jegliński