NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI PDF Drukuj Email
środa, 13 listopada 2019 00:00

Dnia 8 listopada 2019 r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podobnie jak inne placówki oświatowe nasza również brała udział w akcji „Szkoła do hymnu”. To inicjatywa Ministra Edukacji Narodowejoraz Rady Dzieci i Młodzieży. Jej celem było włączenie się w obchody Święta i wspólne odśpiewanie 4-zwrotkowego Hymnu Państwowego w piątek 8 listopada o symbolicznej godzinie 11:11. Tak jak co roku cała społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej,by świętować wspólnie 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Podniosła atmosfera, stroje galowe, scenografia, powaga i skupienie obecnych podkreślały wyjątkowy charakter uroczystości. Prowadzący akademię - pan Wojciech Jegliński wraz z uczennicami klasy VIb – Amelią Brodowską i Magdaleną Radaszkiewicz powitali zgromadzonych. Następnie wprowadzono poczet sztandarowy i odśpiewano Hymn Państwowy. Po tej części Pan Wicedyrektor Jan Najechalski serdecznie przywitał gości, rodziców, uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi. W swoim wystąpieniu Pan Wicedyrektor krótko przedstawił najważniejsze wydarzenia związane ze Świętem, podkreślając, że „11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa”. Pan Wicedyrektor Jan Najechalski podkreślił, że „patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także na co dzień, wtedy, gdy szanuje się symbole narodowe,              kiedy dba się o język polski, kiedy pamięta się o ważnych wydarzeniach, rocznicach  - jak chociażby o tej 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości”.                       

W trakcie uroczystości uczczono również pamięć poległych w walce o wolność Ojczyzny podczas II wojny światowej. Delegacja uczniów i nauczycieli złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod Tablicą Upamiętniającą Ofiary Katynia w tym majora Bolesława Deszerta. Na tym zakończono część oficjalną akademii. Wiele emocji i wzruszeń dostarczyła również społeczności szkolnej część artystyczna przygotowana przez uczniów klasy IIIa ( opiekun p. Agnieszka Kowalewska ), którzy wcielili się w polskie drzewa komentujące ważne wydarzenia z historii Polski. Ich wypowiedzi przeplatane były piosenkami o charakterze patriotyczno-niepodległościowym:

„Skrzaty” O „a” – „Orzeł biały” - p. E. Kosińska i p. J. Jeżewska

„Chochliki” „0b” – „Dziewczyna z granatem w ręce” – p. D. Klewicka

Weronika Weisbrod VIa – „Biały krzyż” - p. K. Kozłowska

Lena Łęczycki IIIb - „Flaga” - p. E. Josiewicz /p. K. Kozłowska

Natalia Malinowska IIIb – „Taki kraj” - p. E. Josiewicz / p. K. Kozłowska

Weronika Weisbrod VIa – „Biały krzyż” - p. K. Kozłowska

Maja Wijas VIb – „Miasto” - p. K. Kozłowska.

Podczas uroczystej akademii wystąpiła również laureatka III miejsca XV Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej – Basia Ardziejewska z klasy Ia, którą przygotowywała p. Katarzyna Kozłowska. Uczennica pięknie zaśpiewała utwór „Jestem Polką i Polakiem”. Realizacja apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości to praca i zaangażowanie wielu osób:

p. Katarzyna Kozłowska - chór

p. Bogumiła Bajbak - dekoracja sali

p. Tomasz Borowski – nagłośnienie

p. Eligia Tokajuk – prezentacja multimedialna

p. Anna Kaczor - poczet sztandarowy

p. Wiesław Bukpaś – zdjęcia

p. Jerzy Siwka – prace techniczne

p. Agnieszka Kowalewska, p. Renata Kołdys – scenariusz uroczystości, część artystyczna.

Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Renata Kołdys