Panorama Izby Pamięci Władysława Żurowskiego - Legendy "Dwójki"


<kliknij by powiększyć>

 

 

Historia Władysława Żurowskiego - lodowisko ,,Bajka”

 Historia - wersja Audio

Pobierz

 

 

 

Zdjęcia lodowisk Władysława Żurowskiego:

 

 

 

Informacje:

 

 

 

 

 

 

RELACJA Z HISTORYCZNEGO OTWARCIA

Izby Pamięci Władysława Żurowskiego – Legendy „Dwójki”

 

W dniu 19 lutego 2016 roku społeczność Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uroczyście obchodziła Święto Szkoły.

Wydarzeniem nieodzownie związanym z obchodami Święta Szkoły był VII Memoriał im. Władysława Żurowskiego – wzorowego pedagoga, entuzjasty sportów zimowych, człowieka wielkiej pasji, którego świetlany przykład jest dla nas wyzwaniem i zachętą do wznoszenia się ponad przeciętność. W tym dniu pamięć o Władysławie Żurowskim została uczczona otwarciem Izby Pamięci jego imienia, które transmitowane było na żywo dla całej społeczności szkolnej.

Genezę powstania koncepcji otwarcia izby pamięci Pani Dyrektor Barbara Taraszkiewicz przedstawiła następującymi słowami:

- „Dzisiaj mamy wyjątkową uroczystość, na karcie historii szkoły zapiszemy radosne wydarzenie otwarcia Izby Pamięci poświęconej Władysławowi Żurowskiemu – Legendzie Dwójki nauczycielowi wychowania fizycznego, śpiewu, tańca i języka francuskiego, kontynuatorowi idei przedwojennego harcerstwa, a ponad wszystko wielkiemu miłośnikowi sportów zimowych.

Był wzorem pedagoga oddanego młodzieży, który zaraził swoją pasją do łyżwiarstwa wiele pokoleń olecczan. Wspomnienia i pamięć o nim powraca co roku w porze zimowej. Stał się legendą jako twórca lodowiska Bajka, śnieżynek tańczących na lodzie, kawiarenki Jutrzenka, był trenerem łyżwiarzy, twórcą budowli ze śniegu, a nawet tematem w TVP i zwycięzcą konkursu programu Teleranka na najładniejsze lodowisko w Polsce.

Organizując w bieżącym roku lodowisko odkryliśmy, iż do chwili obecnej w zasobach szkoły pozostało wiele pamiątek z okresu, kiedy Pan Władysław organizował lodowisko i akcje z nim związane.

 A co najpiękniejsze, nasza młodzież interesuje się bardzo postacią, która wzbudza tyle pozytywnych emocji wśród ich rodziców, nauczycieli, społeczności Olecka. To stało się główną inspiracją do podjęcia decyzji o zorganizowaniu izby pamięci, by w obecnych pokoleniach zaszczepić wspaniałą ideę dbania o rozwój sportowego ducha, a zwłaszcza wśród młodzieży naszej szkoły.

Od pomysłu do realizacji minęły niespełna 3 tygodnie. Zawdzięczamy to przede wszystkim rodzinie Pana Władysława Żurowskiego, jego córkom Pani Ewie i Zosi. Udostępniły nam swoje rodzinne zbiory pamiątek po tacie – za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Dzięki dobroczynności Pana Romana Prawdy mogliśmy wyposażyć izbę w tak piękne, funkcjonalne meble – z całego serca bardzo dziękujemy. Dziękuję również całej społeczności szkolnej za zaangażowanie w organizację dzisiejszego przedsięwzięcia. Proszę o dokonanie otwarcia Izby Pamięci Władysława Żurowskiego –Legendy Dwójki symbolicznym przecięciem wstęgi.”

Przecięcia wstęgi dokonali: Pan Burmistrz Wacław Olszewski, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Agata Gałaszewska, PrzewodniczącA SU Adrianna Stachelek, Pani Iwona Marchewka – córka Pana Romana Prawdy, Pani Dyrektor Barbara Taraszkiewicz oraz gość honorowy – córka Władysława Żurowskiego Pani Ewa Dębowska.

Córka Pana Żurowskiego, dziękując społeczności szkolnej za docenienie twórcy lodowiska „Bajka”, podkreśliła, że:

- „Życie każdego człowieka może być pasją, o ile będziemy z entuzjazmem podchodzić do nowych wyzwań, realizować swoje marzenia i spełniać się w codziennych obowiązkach”.

 

 

Dyrektor Barbara Taraszkiewicz