Wieczornica dla Niepodległej Mój dom, moja ojczyzna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 29 listopada 2018 22:32

Dnia 20 listopada 2018 r. miała miejsce w PCWE/Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku wyjątkowa uroczystość – wieczornica Mój dom, moja ojczyzna. Cele, które przyświecały imprezie to: ukazanie doniosłego

momentu odzyskania niepodległości, uwrażliwienie na piękno regionalnej, ojczystej poezji i pieśni patriotycznej oraz przypomnienie i utrwalenie faktów historycznych. Gościem specjalnym uroczystości była pani Jadwiga Wasilewska wraz z zespołem śpiewaczym „Sedranianki” z Sedrank.

     Spotkanie rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu przy akompaniamencie muzycznym p. Adama.

Imprezę otworzyła w imieniu swoim i współorganizatora - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika - Elżbieta Domasik, dyrektor PCWE/Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Olecku.

Podczas spotkania zebrani wysłuchali pieśni w wykonaniu zespołu, następnie wspólnie śpiewano znane i popularne utwory patriotyczne. Kolejnym punktem była prezentacja publikacji Karty pamięci, stanowiącej część projektu realizowanego na zlecenie Gminy Olecko przez Fundację Rozwoju Ziemi Oleckiej. Wspomniany projekt obejmował działania na rzecz zespołu „Sedranianki”, zespołu który działał w miejscowości Sedranki w okresie po II wojnie światowej i po kilkunastoletniej przerwie został reaktywowany. Od kilku lat działa niezwykle prężnie, popularyzując nie tylko pieśni ludowe, ale również tradycyjne rękodzieło, tradycje świąteczne i dożynkowe.

W dalszej części spotkania pani Jadwiga Wasilewska emerytowana nauczycielka historii, miłośniczka tradycji i kultury regionu, pełniąca rolę kierownika zespołu „Sedranianki”, zapoznała zgromadzonych z dziejami polskich dróg do wolności w pieśniach patriotycznych, żołnierskich, partyzanckich i ludowych. Dzieje Roty i pieśni Boże coś Polskę, które były kontrkandydatami do miana hymnu narodowego przedstawiła Jolanta Kozikowska.

Sporo miejsca zajęła polemika Doroty Włodarskiej na temat wpływu mazurskich twórców : Michała Kajki, Wojciecha Kętrzyńskiego, Karola Sembrzyckiego, Tobiasza Stullicha i Jana Janczio na odkrywanie codzienności, obyczajów, stosunków społecznych, zdarzeń prawdziwych, udziału w lokalnej i wielkiej historii naszego narodu przy wykorzystaniu recytacji utworów wyżej wymienionych twórców przez łączników bibliotecznych: Natalię Czapkowską, Izabelę Giczewską, Kaję Zackiewicz.

Kaja Zackiewicz i Klaudia Omilian śpiewając piosenkę Miasto uświadomiły nam, że współczesny człowiek, ukształtowany jest przez prawo do indywidualizmu, niezgody, buntu, krytyki, odmowy współuczestnictwa w dobru wspólnym, ale wciąż w młodych ludziach jest silne dążenie do wolności.

     Dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji wieczornicy, szczególnie rodzicom uczniów naszej szkoły i gościom, którzy uświetnili ją swoją obecnością. Na koniec pragniemy zacytować słowa profesora Zbigniewa Chojnowskiego:

„Każdy skrawek ziemi powinien wypowiadać się głosami jej mieszkańców:

i tych, których los się zamknął, i tych, którzy go właśnie kształtują.”

Jolanta Kozikowska i Dorota Włodarska